Pět způsobů, jak nesnáze pomáhají | 4. února
Pět způsobů, jak nesnáze pomáhají | 4. února
Dokud jsem nebyl pokořen, bloudil jsem; teď však zachovávám tvé slovo. (Žalm 11,67)
Tento verš ukazuje, že Bůh posílá nesnáze, aby nás pokořil a tak nám pomohl osvojovat si jeho slovo. Jak to funguje? Jak nám soužení pomáhá učit se pokoře a dodržovat Boží slovo?
Na to existuje bezpočet odpovědí, protože tuto velikou milost lze zakoušet bezpočtem způsobů, ale zde si jich uvedeme pět.
- Soužení nabourává náš povrchní, lehkovážný přístup k životu a nutí nás brát ho víc vážně, takže se pak víc naladíme na vážnost Božího slova. Pamatujte na to, že v Boží knize není ani jedna jediná stránka psaná lehkovážně.
- Soužení nás zbavuje světských opor a nutí nás víc spoléhat na Boha, což nás uvádí víc do souladu s cílem jeho slova. Cílem Božího slova totiž je, abychom doufali v Boha a důvěřovali mu. „Všecko, co bylo kdysi napsáno, bylo napsáno k našemu poučení, abychom skrze trpělivost a povzbuzení z Písem měli naději“ (Ř 15,4). „Tato [znamení] však jsou zapsána, abyste uvěřili, že Ježíš je Mesiáš, Syn Boží“ (J 20,31).
- Soužení nás vede k tomu, že v Písmu s větším zoufalstvím hledáme pomoc, místo abychom ho vnímali jako něco pro život okrajového. „Když mě budete hledat, naleznete mě, pokud mě budete hledat celým svým srdcem“ (Jr 29,13).
- Soužení nás uvádí do účasti na Kristově utrpení, takže jsme s ním v bližším společenství a snáze vidíme svět jeho očima. Pavel velmi toužil po tom, aby „poznal jej a moc jeho vzkříšení i účast na jeho utrpeních“ (Fp 3,10).
- Soužení umrtvuje klamné a rušivé tělesné touhy a uvádí nás do duchovnějšího rozpoložení, kdy citlivě vnímáme Boží slovo. „Když tedy Kristus za nás trpěl v těle, i vy se vyzbrojte týmž smýšlením, totiž že ten, kdo trpěl v těle, skoncoval s hříchem“ (1Pt 4,1). Utrpení má velkou moc zabíjet hříchy. A čím jsme čistší, tím jasněji vidíme Boha (Mt 5,8).
Kéž nám Duch Svatý dává milost nelitovat Boží výchovy prostřednictvím bolesti.
Studna povzbuzení (v originálu Solid Joys) jsou zamyšlení z pera známého autora a kazatele Johna Pipera. Tato krátká, ale hluboká čtení vám dodají radost v Ježíši Kristu každý den v roce. Společný projekt Didaska a DesiringGod.org.
JOHN PIPER je zakladatelem a hlavním učitelem desiringGod.org a také ředitelem Bethlehem College & Seminary. Přes třicet let byl pastorem a kazatelem Bethlehem Baptist Church v Minneapolis. Napsal mnoho knih, z nichž česky vyšly například Nepromarni svůj život, Hlad po Bohu, Pro vaši radost nebo Dědictví svrchované radosti. Se svou ženou Noël má čtyři syny, jednu dceru a šest vnoučat.